Forum klasowe - 2 D


#1 2008-09-23 18:16:29

Norek

Administrator

7704375
Zarejestrowany: 2008-09-23
Posty: 28
Punktów :   

Historia

HISTORIA - ściągi, zadania, pomoce



Postanowienia Unii polsko-litewskiej w Krewie 1385r.
-małżeństwo księcia Litwy Jagiełły z królową Jadwigą
-przyjęcie chrztu przez Jagiełłę, na chrzcie otrzymał imię Władysław
-koronacja Jagiełły na króla Polski
-zawarcie sojuszu politycznego przeciwko Krzyżakom
-zapowiedź chrystianizacji Litwy przez Polskie duchowieństwo

Unia w Wilnie i Radomiu zwana wileńsko- radomską(1401)- na jej mocy kuzyn Jagiełły Witold został dożywotnio Wielkim Księciem Litewskim, a Litwie zagwarantowano odrębność państwową

Unia w Horodle(1414)- w jej efekcie potwierdzono wcześniejsze postanowienia. Ponadto bojarzy Litewscy i Ruscy otrzymali takie same prawa, jakie miała szlachta polska.

Przyczyny wielkiej wojny z Krzyżakami:
-konflikt krzyżacko- litewski o Żmudź
-chęć odzyskania przez Polskę Pomorza Gdańskiego

Zwycięstwo wojsk polsko- litewskich w bitwie pod Grunwaldem (lipiec 1410)
Nieudana próba zdobycia Malborka przez wojska polsko-litewskie.

Pokój w Toruniu(1411)- w jego efekcie Litwa odzyskała Żmudź, natomiast polska ziemie Dobrzyńską, nie udało się natomiast odzyskać Polsce Pomorza Gdańskiego.

Przyczyny wybuchu wojny 13-letniej:
-chęć odzyskania przez Polskę Pomorza Gdańskiego
-utworzenie w 1440 związku Pruskiego Tajnej Organizacji Grupującej Szlachtę i Mieszczaństwo Pruskie, której celem było oderwanie Pomorza i Prus od zakonu
-bezpośrednią przyczyną wojny było podpisanie przez króla Polski Kazimierza Jagielończyka paktu inkorporacji, czyli przyłączenia Pomorza i Prus do państwa polskiego.

Klęska pospolitego ruszenia w bitwie pod Chojnicami (1454)
Utworzenie przez króla Polski armii zaciężnej, na której czele stał wojewoda sandomierski Piotr Dunin.
Opanowanie przez oddziały Polskie- Malborka.
Zwycięstwo rycerstwa polskiego w bitwie pod Świecinem oraz zwycięstwo floty Gdańska i Elbląga nad flotą Krzyżacką w bitwie na Zalewie Wiślanym (1462)

II pokój w Toruniu(1466)- na jego mocy bezpośrednio do Polski włączono: Pom. Gdańskie, Warmie, ziemie Chełmińską i Michałowską, Malbork, Elbląg, pozostała część państwa zakonnego stała się lennem króla polskiego, a stolicę zakonu przeniesiono z Malborka do Królewca.

Przyczyny odkryć geograficznych:
-pojawienie się w Europie nowej potęgi politycznej, którą byli Turcy osmańscy, opanowali oni znaczą część Europy, Azji i Afryki Płn., zablokowali również szlak handlowy łączący Europę z Indiami i Chinami.
-zubożenie szlachty hiszpańskiej i portugalskiej, co wiązało się z kryzysem gospodarki feudalnej w średniowieczu i powodowało chęć zdobycia majątków ziemskich na nowo odkrytych ziemiach.
-chęć zdobycia złota, nowych ziem pod kolonizację, która kierowała władcami krajów europejskich, którzy rozpoczęli epokę odkryć.
-znaczny postęp techniczny w dziedzinie żeglugi morskiej, udoskonalenie przyrządów nawigacyjnych, posługiwanie się coraz dokładniejszymi mapami.


Następstwa odkryć geograficznych:
* następstwa polityczne:
-wzrost znaczenia Hiszpanii i Portugalii
-początek rywalizacji kolonialnej miedzy mocarstwami europejskimi
-rozwój korsarstwa i piractwa
-podbój cywilizacji indiańskich- Inków i Asteków przez konkwistadorów hiszpańskich (Pizarro, Cortez)
*następstwa ekonomiczne:
-przywiezienie do Europy znacznej ilości złota i srebra, co spowodowało rewolucje cenową, wzrost cen i spadek wartości pieniądza.
-rozwój gospodarczy miast portowych
-zmiana szlaków handlowych, wzrost znaczenia szlaków morskich i oceanicznych
-przywiezienie do Europy nowych roślin np. ziemniak, tytoń, kukurydza
*następstwa społeczne:
-rozwój niewolnictwa, przywożenie do Ameryki murzynów z Afryki Zach.
-chrystianizacja nowo odkrytych ziem
-wzajemne przenikanie kultur
-poszerzanie się horyzontów myślowych ówczesnych Europejczyków
-koniec epoki średniowiecza, początek ery nowożytnej


Wystąpienie Marcina Lutra w Witenberdze 1517r gdzie na drzwiach kościoła przybił 95 tez domagając się reform: sprzeciw wobec sprzedaży odpustów przez duchownych, wprowadzenie do liturgii j. niemieckiego, zniesienie celibatu, ograniczenie sakramentów do chrztu i komunii, podważenie dogmatu o nieomylności papieża i soboru, oparcie się na Piśmie Św. jako źródle wiary, przejęcie majątków kościelnych przez władców świeckich.

Pokój w Augsburgu 1555- rozłam kościoła w Niemczech, powstanie kościoła ewangelicko-augsburskiego, upowszechnienie zasady „czyj kraj tego religia” religia panującego miała być religią jego poddanych.

Kalwinizm- popularny w Szwajcarii, Francji, na Węgrzech i w Polsce. Założyciel to Jan Kalwin działający w Genewie. Głosił podobne poglądy, co Luter, tym, co go wyróżniało to pochwała bogactwa i teoria o predestynacji. We Francji zwolenników Kalwina nazywano Hugenotami. W 1572r doszło do rzezi Hugenotów w Paryżu, czyli tzw. noc św. Bartłomieja. Po objęciu władzy przez Henryka IV doszło do wydania aktu tolerancyjnego w Nantes w wyniku, którego Hugenoci otrzymali swobody religijne i polityczne w niektórych miastach i rejonach Francji.

Anglikanizm- założyciel król Anglii Henryk VIII, który w efekcie sporu z papieżem ogłosił się głowa kościoła w Anglii. Zniósł celibat wprowadził do liturgii j. angielski. Skasował zakony katolickie i przejął ich majątek.

Sobór w Trydencie 1545: rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między soborem a papieżem, potępienie ideologii Lutra i Kalwina, nakreślenie planów walki z reformacją, stworzenie indeksu ksiąg zakazanych, odnowienie działalności świętej inkwizycji(sąd).

Działalność zakonu Jezuitów- powstał w 1540r na jego czele stał baskijski szlachcic Ignacy Loyola. Głównym celem było nawracania protestantów na religie katolicką. Głosili kazania w całej Europie, zakładali szkoły na wyższym poziomie.

Działalność Jezuitów w Polsce: najbardziej znanych: Piotr Skarga (autor Kazań sejmowych), Jakub Wujek (przetłumaczył pismo z łacińskiego na polski). Dziełem Jezuitów było również założenie na kresach wschodnich RP kościoła greko-katolickiego, który był podporządkowany papieżowi.( unia w Brześciu 1596).

Offline

 

#2 2008-11-13 16:27:52

Kachu

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-09-27
Posty: 2
Punktów :   

Re: Historia

ELO ELO! Kachu zapodaje zajebistą sciage(to nie prawda że Norek ją robił ;p)

ZAPRASZAM:



Rozwój na przełomie XV i XVI w: nadanie przez króla Jana Olbrachta przywilejów w Piotrkowie(1496). W myśl tego przywileju mieszczanie nie mogli sprawować godności kościelnych oraz nie mogli posiadać majątków ziemskich.

Ukształtowanie się parlamentu szlacheckiego: pierwsze obrady sejmu wolnego odbyły się w 1493r. Sejm walny składał się z 2 izb: senatu i izby poselskiej. Skład senatu: najważniejsi urzędnicy państwowi i kościelni np. arcybiskupi, wojewodowie. Do izby poselskiej szlachta wybrała swoich przedstawicieli na tzw. sejmikach- lokalne zjazdy szlachty z poszczególnych ziem.

Ograniczenie króla w państwie- ustawa Nihil nowi(nic nowego) Radom 1505r, król nie mógł podjąć zdanej decyzji dotyczącej szlachty bez zgody parlamentu szlacheckiego. Nadanie szlachcie praw kardynalnych, wolna elekcja, liberum veto.

Pierwsza wolna elekcja i wybór na tron księcia francuskiego Henryka Walezego, jego najgroźniejszymi kontrkandydatami byli: car Ivan Groźny, książę Ernest Habsburg.

Podpisanie przez władcę dokumentów gwarantujących nienaruszalność zasad ustrojowych Rzeczypospolitej oraz dokumentów zawierających obietnice przed wyborcze.
Artykuły henrykowskie- zawierały zbiór najważniejszych zasad ustrojowych RP, m.in. zawierały zasadę, ze każdy władca miał być powoływany przez wolną elekcje, ponadto monarcha nie mógł podejmować decyzji dotyczących zwoływania pospolitego ruszenia, nowych podatków i ceł bez zgody sejmów.
Pacta Conventa- zobowiązania osobiste monarchy będące rodzajem umowy pomiędzy nim a wyborcami. Nowy król zobowiązał się m.in. do: budowy floty i rozpoczęcia wojny z Moskwą oraz do wykształcenia pewnej liczby młodzieży szlacheckiej na uniwersytecie w Paryżu.

Po paru miesiącach rządów na wieść o śmierci swojego brata Karola, Henryk Walezy potajemnie opuścił Polskę, udał się do Francji i objął tron francuski.

II wolna elekcja księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego. Został on wybrany dzięki poparciu kanclerza Jana Zamojskiego.

Konflikt z Gdańskiem, który nie chciał uznać Batorego za króla. Konflikt zakończył się kompromisem: Batory rozszerzył przywileje handlowe Gdańska, w zamian został uznany za króla Polski, a ponadto Gdańszczanie wypłacili kontrybucję pieniężną.

Reformy:
-sądownicza- utworzenie trybunałów, czyli sądów apelacyjnych szlachty
-wojskowa- utworzenie piechoty wybranieckiej złożonej z chłopów, których wybierano ze wsi należących do króla.

Wojna z Moskwą: Zdobycie Płocka (1573), zdobycie twierdzy Wielkie Łuki (1580), oblężenie Pskowa(1581)

Rozejm z Moskwą w Jamnie Zapolskim(1582). W jego efekcie Polska odzyskała inflanty oraz Połock.

III wolna elekcja i wybór na tron Polski króla Szwecji Zygmunta III Wazy.

Offline

 

#3 2008-12-14 20:04:21

miner

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-09-23
Posty: 3
Punktów :   

Re: Historia

Przyczyny wojen polsko-szwedzkich: *konflikty terytorialne- spór o Inflanty, dążenie Szwedów do opanowania ziem nad bałtyckich i uczynienie z Bałtyku wewnętrznego morza szwedzkiego *spór dynastyczny- detronizacja ZIIIW z tronu szwedzkiego, pretensje ZIIIW i jego następców do tronu szwedzkiego. Wojna na terenie Inflant 1600-1621: *zwycięstwo hetmana litewskiego Jana Karola Chodkiewicza w bitwie pod Kircholmem 1605, w rezultacie tej bitwy atak szwedzki został odparty *najazd Szwedów na Inflanty pod dowództwem G.Adolfa 1621, zajęcie Rygi przez Szwedów *rozejm w Mitawie 1622, w jego efekcie doszło do podziału Inflant miedzy Polskę i Szwecję Wojna na Pom. Gdańskim 1626-1629: *opanowanie przez Szwedów części Pom. Gdańskiego w I fazie wojny *zwycięstwo floty polskiej w bitwie pod Oliwą w 1627 *zwycięstwo hetmana St. Koniecpolskiego w bitwie pod Trzciną 1629 *rozejm w Altmarku 1629, w jego efekcie Szwedzi zajęli porty pomorskie za wyjątkiem Gdańska, Pucka i Królewca, ponadto Szwedzi pobierali 3,5% cła z handlu gdańskiego. Rozejm w Sztumskiej Wsi 1635- Szwedzi wycofali się z portów pomorskich oraz zaprzestali pobierania cła z handlu gdańskiego. Przyczyny wojen polsko-tureckich: *spór o Mołdawie *najazdy Tatarów na ziemie RP *wyprawy Kozaków na ziemie podległe Turcji *antyturecka polityka ZIIIW, który był sojusznikiem cesarza Austrii, największego wroga Turcji.

Wyprawa mołdawska hetmana St. Żółkiewskiego 1620, zakończyła się klęską w bitwie pod Cecorą, w bitwie tej zginął hetman Żółkiewski. Obrona Chocimia 1621- dowódcą był hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz. Pod murami Chocimia został podpisany pokój, w jego efekcie Polska obroniła swoje terytorium, król Polski zobowiązał się do powstrzymywania ataków kozackich na terytorium Turcji, a sułtan do powstrzymywania najazdów tatarskich na terytorium RP. Zdobycie przez Turków twierdzy Kamieniec Podolski 1672, władcą Polski w tym czasie był Michał Korybut Wiśniowiecki. W wyniku tej klęski został zawarty w 1672 traktat w Buczaczu, w jego efekcie Polska utraciła Podole, natomiast król Polski musiał corocznie wpłacać haracz sułtanowi tureckiemu. Zwycięstwo hetmana Jana Sobieskiego w bitwie pod Chocimiem 1673, od tej pory zaprzestano płacenia haraczu. Odsiecz Wiednia 1683: *zwycięstwo nad wojskami tureckimi w bitwie pod Wiedniem oraz pod Parkanami Pokój w Karłowicach 1699, w jego efekcie Polska odzyskała Podole. Przyczyny wojen polsko-rosyjskich: *konflikty terytorialne wynikające z chęci opanowania przez Rosjan Inflant oraz ziem ruskich *chaos wewnętrzny i walki o władzę w Rosji pomiędzy rodami bojarskimi po bezpotomnej śmierci cara Iwana Groźnego *dążenie ZIIW do opanowania tronu moskiewskiego

Interwencja magnatów polskich w Rosji- osadzenie na tronie rosyj. Dymitra Samozwańca I. Sojusz rosyjsko-szwedzki, w jego efekcie nastąpiła wojna polsko-szwedzka. Zwycięstwo hetmana St. Żółkiewskiego w bitwie pod Kłuszynem 1610 i opanowanie Moskwy.  Wybuch powstania przeciwko Polakom w Moskwie 1612. W jego efekcie nastąpiła kapitulacja wojsk polskich.  Wybór na tron rosyjski Michała Romanowa 1613. Rozejm w Dywilinie 1619, w jego efekcie w skład RP włączono ziemie smoleńską, siewierską i czernichowską. Oblężenie smoleńska przez wojska rosyjskie 1632-1634. Odsiecz smoleńska przez wojska polskie pod wodza nowo obranego króla Władysława IV. Konflikt o Smoleńsk został zakończony podpisaniem rozejmu w Polanowie 1634, potwierdzał on zdobycze RP na wschodzie, ponadto Wł.IV zrzekł się pretensji do tronu rosyjskiego. Wybuch wojny polsko-rosyjskiej 1654: przyczyną tego konfliktu było powstanie kozackie przeciwko RP. Rosja wmieszała się do tego konfliktu występując w obronie Kozaków. Rozejm w Andruszowie 1667, w jego efekcie Polska utraciła Zaporoże, część Ukrainy leżącą na wschodnim brzegu rzeki Dniepr wraz z Kijowem oraz ziemie smoleńską, siewierską i czernichowską.

Przyczyny powstań kozackich: *sprawa rejestru kozackiego, był to spis kozaków na służbie króla RP. Większość kozaków była poza rejestrem stąd też domagali się jego powiększenia i nadania kozakom takich samych praw jak miała szlachta Polska *konflikty społeczne i narodowościowe- ucisk chłopów ruskich przez magnatów, szlachtę i żydów *konflikty religijne- kozacy występowali w obronie wiary prawosławnej sprzeciwiając się próbom narzucania religii katolickiej.  Początek powstania Chmielnickiego- klęski wojsk polskich w bitwach pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Pilawcami. Obrona Zbaraża 1649 przez oddziały polskie pod dowództwem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Ugoda z kozakami w Zborowie 1649: *zwiększono rejestr kozacki do 40 tys. ludzi *Chmielnicki otrzymał godność hetmana wojsk zaporskich oraz 3 ruskie województwa na własność Klęska kozaków w bitwie pod Beresteczkiem w 1651. Ugoda rosyjsko-kozacka w Perejesławiu 1654, w jej efekcie Rosja przystąpiła do wojny z Polską jako sojusznik kozaków. Efektem był podział Ukrainy między Polskę i Rosję.


.....::::::...Twój honor to bronic tych barw ich mocą żyć każdego dnia...::::::.......
                                     ..:: 19 GKS TYCHY 71 ::..

Offline

 

#4 2008-12-14 22:07:07

Bartek__65

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-09-26
Posty: 1
Punktów :   

Re: Historia

1605-zwycięstwo hetmana litewskiego Jana Karola Chodkiewicza w bitwie pod Kircholmem
1621-najazd Szwedów na Inflanty pod dowództwem G.Adolfa
1622-rozejm w Mitawie
1627-zwycięstwo floty polskiej w bitwie pod Oliwą
1629-zwycięstwo hetmana St. Koniecpolskiego w bitwie pod Trzciną
1629-rozejm w Altmarku
1635-Rozejm w Sztumskiej Wsi
1620-Wyprawa mołdawska hetmana St. Żółkiewskiego ,Cecora
1621- Obrona Chocimia,dowódcą był hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz
1672-Zdobycie przez Turków twierdzy Kamieniec Podolski
1672- traktat w Buczaczu
1673-Zwycięstwo hetmana Jana Sobieskiego w bitwie pod Chocimiem
1683-Odsiecz Wiednia
1699-Pokój w Karłowicach
1610- Zwycięstwo hetmana St. Żółkiewskiego w bitwie pod Kłuszynem i opanowanie Moskwy
1612-Wybuch powstania przeciwko Polakom w Moskwie
1613-Wybór na tron rosyjski Michała Romanowa
1619-Rozejm w Dywilinie
1634-rozejmu w Polanowie
1667-Rozejm w Andruszowie
1649-Obrona Zbaraża przez oddziały polskie pod dowództwem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego
1649-Ugoda z kozakami w Zborowie
1651-Klęska kozaków w bitwie pod Beresteczkiem w
1654-Ugoda rosyjsko-kozacka w Perejesławiu

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.metin2infogame.pun.pl www.cinquecento.pun.pl www.vanilla.pun.pl www.zip08.pun.pl www.zaradnych.pun.pl